💔 Z wielkim smutkiem żegnamy wybitną postać polskiego sportu – Andrzeja Kraśnickiego.
10 stycznia 2025 roku zmarł, po długiej chorobie, Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce w latach 2006–2021, a także wieloletni lider Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2010–2023). W latach 2003-2005 zajmował stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu. Miał 75 lat. Po tym, gdy sam zrezygnował z funkcji pełnionej w ZPRP, został jego honorowym prezesem. Z kolei po zakończeniu kadencji w PKOl-u nie walczył o pozostanie na stanowisku. Początkowo były prezes ZPRP i PKOl był szczypiornistą, a następnie trenerem.
W trakcie swojej kariery sportowej i organizacyjnej Andrzej Kraśnicki miał ogromny wkład w rozwój piłki ręcznej oraz polskiego sportu. To właśnie za jego kadencji reprezentacja Polski mężczyzn zdobyła aż trzy medale mistrzostw świata w piłce ręcznej – w 2007, 2009 i 2015 roku.
Był również aktywnym działaczem na arenie międzynarodowej, reprezentując Europę w najważniejszych organizacjach sportowych, takich jak Światowe Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich oraz Światowa Agencja Antydopingowa. W latach 2010-2023 był członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, jednym z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich, członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej, a także prezesem Polskiej Fundacji Olimpijskiej, wielokrotnym szefem Olimpijskiej Reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie
Za swoje wybitne zasługi Andrzej Kraśnicki został uhonorowany m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz w styczniu 2025r honorową nagrodą EHF.
Cześć Jego Pamięci, przesyłamy kondolencje dla Rodziny.
W dn. 30.11.2024, odszedł po ciężkiej chorobie były działacz Gwardii Opole, Przewodniczący Rady Opolskiej Fundacji Filmowej Marek Brożek.
Marek był współautorem książki o historii piłki ręcznej „Piłka ręczna w Opolu, historia nieznana”. Miał 64 lata.
Wiele lat organizował wyjazdy młodzieżowe opolskiego klubu w latach 80-tych i 90-tych, który odnosił sukcesy na arenie krajowej. Dokumentował historię piłki ręcznej regionu, teraz stał się jej częścią.
Nasz przyjaciel został pożegnany w dniu 4.12.2024r i pochowany na cmentarzu w Wołczynie.
Spoczywaj w pokoju.
Od tej strony można zacząć zaznajomić się z wycinkiem historii opolskiej piłki ręcznej.
Zagadnienia pogrupowalśmy na historię oraz historię zawodników i trenerów oraz sędziów. Jeżeli wcześniej już tutaj była(łe)ś to nic nie zniknęło tylko kolejny rok minął i poszerzył wspomnienia. Cały czas uaktualniane są informacje. Wprawdzie oldboje tj. drużyny Masters tworzą historię ale tutaj ich nie zamieszczamy. Zdjęcia znajdziesz na Instagramie.Wiele rzeczy jest segregowane po nowemu aby ułatwić lekturę, prosimy o cierpliwość.
Nie zapominamy o sędziach, działaczach i kibicach. W przypadku chęci uzupełnienia lub korekty danych historycznych zapraszamy do kontaktu. Ukazały się pozycje książkowe, które polecamy.
Informujemy z żalem, że 14 zmarła a 19 kwietnia 2023r w Grodkowie, po mszy świętej, odprowadzona została na miejsce wiecznego spoczynku, nasza koleżanka Barbara Hernas. Miała 61 lat (ur. 24.10.1961r) i została wezwana na wieczny odpoczynek zbyt wcześnie. Rodzinie składamy kondolencje a sympatykom piłki ręcznej przypominamy, że Basia była zawodniczką Startu Opole i Ruchu Zdzieszowice. Do wspomnień o zmarłej jeszcze wrócimy. Cześć jej pamięci.
- Prof. Czerwiński uhonorowany
- Odszedł Henryk Zajączkowski
- KS Dąbrowa w żeńskiej II lidze
- Piłka ręczna w Opolu, historia nieznana
- Zmarł Paweł Malaka
- VIII Zjazd Stowarzyszenia Zasłużony Reprezentant Kraju
- Odszedł Aleksander Janklowski
- Zakończenie kariery zawodniczej Agnieszki Jochymek
- Odeszli gwardziści
- Odszedł Wilhelm Adamek wspomnienie