W Opolu 27 maja 2025r rozegrano w hali Stegu Arena XX memoriał imienia Jerzego Klempela.
Zawody zorganizowane przez Corotop Gwardię Opole zgromadziły drużyny szkolne ze szkół podstawowych miasta Opola. Końcowym zwycięzcą okazała się drużyna PSP nr 24 Opole.
Jednym z elementów sportowej imprezy było żłożenie kwiatów pod tablicą pamięci Jerzego Klempela przy ulicy Kowalskiej 2, gdzie licznie przybyli koledzy Jurka oraz Prezes Gwardii Opole, Prezes Opolskiego Związku Piłki Ręcznej, obecny trener seniorów Gwardii i przedstawiciele pierwszego zespołu Orlen Superligi.
W Stegu Arenie wystąpiło dziewięć zespołów szkolnych, każdy był zadowolony z wysokiego poziomu zaciętej sportowej rywalizacji. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki z wizerunkiem Jerzego Klempela, dyplomy i medale. Współorganizatorem był Opolski Związek Piłki Ręcznej.
Do zobaczenia za rok ! Zdj. Gwardia
Podczas rewanżowego meczu ćwierćfinału Orlen Superligii z Kielcami w dniu 29 kwietnia 2025r, pożegnano w Opolu Adama Malchera. Popularny "Yogi" ma pracować nadal w opolskim klubie, jako wychowawca młodego pokolenia.
Przypomnijmy osiągnięcia "chłopaka z Zaodrza". Debiutował jako wychowanek Gwardii Opole w sezonie 2003/2004. Grał z Gwardzistami kolejny sezon i powrócił do Opola (z Zagłębia Lubin) na stałe w sezonie 2013/14. Zdobyl z Gwardią brązowy medal Mistrzostw Polski (Superligii w 2019r). Adam „Yogi” Malcher pożegnał się z kibicami w Stegu Arenie w uroczysty sposób. Dla wielokrotnego reprezentanta Polski, brązowego medalisty mistrzostw spotkanie z Kielcami było ostatnim w karierze bramkarskiej. Niespełna 39-letni bramkarz, który jest wychowankiem Gwardii, został pożegnany naprawdę godnie.
Malcher zanotował łącznie 69 występów w barwach seniorskiej reprezentacji Polski. W 2009 roku wywalczył z nią brązowy medal mistrzostw świata.
W barwach Gwardii rozegrał kilkanaście sezonów. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował z nią w rozgrywkach 2003/24.
Później przez osiem lat występował w Zagłębiu Lubin, z którym w 2007 roku został mistrzem Polski. W 2013 r. powrócił do klubu z Opola i od tego czasu grał dla niego aż do czasu pożegnania.
💔 Z wielkim smutkiem żegnamy wybitną postać polskiego sportu – Andrzeja Kraśnickiego.
10 stycznia 2025 roku zmarł, po długiej chorobie, Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce w latach 2006–2021, a także wieloletni lider Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2010–2023). W latach 2003-2005 zajmował stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu. Miał 75 lat. Po tym, gdy sam zrezygnował z funkcji pełnionej w ZPRP, został jego honorowym prezesem. Z kolei po zakończeniu kadencji w PKOl-u nie walczył o pozostanie na stanowisku. Początkowo były prezes ZPRP i PKOl był szczypiornistą, a następnie trenerem.
W trakcie swojej kariery sportowej i organizacyjnej Andrzej Kraśnicki miał ogromny wkład w rozwój piłki ręcznej oraz polskiego sportu. To właśnie za jego kadencji reprezentacja Polski mężczyzn zdobyła aż trzy medale mistrzostw świata w piłce ręcznej – w 2007, 2009 i 2015 roku.
Był również aktywnym działaczem na arenie międzynarodowej, reprezentując Europę w najważniejszych organizacjach sportowych, takich jak Światowe Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich oraz Światowa Agencja Antydopingowa. W latach 2010-2023 był członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, jednym z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich, członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej, a także prezesem Polskiej Fundacji Olimpijskiej, wielokrotnym szefem Olimpijskiej Reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie
Za swoje wybitne zasługi Andrzej Kraśnicki został uhonorowany m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz w styczniu 2025r honorową nagrodą EHF.
Cześć Jego Pamięci, przesyłamy kondolencje dla Rodziny.
W dn. 30.11.2024, odszedł po ciężkiej chorobie były działacz Gwardii Opole, Przewodniczący Rady Opolskiej Fundacji Filmowej Marek Brożek.
Marek był współautorem książki o historii piłki ręcznej „Piłka ręczna w Opolu, historia nieznana”. Miał 64 lata.
Wiele lat organizował wyjazdy młodzieżowe opolskiego klubu w latach 80-tych i 90-tych, który odnosił sukcesy na arenie krajowej. Dokumentował historię piłki ręcznej regionu, teraz stał się jej częścią.
Nasz przyjaciel został pożegnany w dniu 4.12.2024r i pochowany na cmentarzu w Wołczynie.
Spoczywaj w pokoju.
- Historie zawodników trenerów sędziów
- Odeszła Basia Hernas
- Prof. Czerwiński uhonorowany
- Odszedł Henryk Zajączkowski
- KS Dąbrowa w żeńskiej II lidze
- Piłka ręczna w Opolu, historia nieznana
- Zmarł Paweł Malaka
- VIII Zjazd Stowarzyszenia Zasłużony Reprezentant Kraju
- Odszedł Aleksander Janklowski
- Zakończenie kariery zawodniczej Agnieszki Jochymek