Dyscyplinę zapoczątkowały zawody drużyn 11 osobowych, jednak ze względów na pogodę rozgrywano równolegle zawody halowe w udziałem drużyn siedmiosobowych.
Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w Niemczech dwa lata po Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie, gdzie piłka ręczna zadebiutowała.
W 1938 roku brały udział tylko cztery drużyny: Niemcy, Dania, Austria i Szwecja. Mecze rozegrano w hali. Po wygraniu trzech meczy pierwszymi Mistrzami zostały nazistowskie Niemcy.
Jak grano w 11-tkę głos j. hiszpański {youtube}1DGLDy_xx7o|450|360|0 {/youtube}
Najlepsi strzelcy turnieju zdobyli po 6 goli w trzech meczach
W drugich Mistrzostwach Świata rozegranych dopiero w 1954 roku w Szwecji (efekt zakończenia II wojny światowej w 1945 roku) pod patronatem pierwszy raz IHF startowało 11 zespołów. Triumfowali gospodarze detronizując przedwojenną dominację Niemców.
Trzecie Mistrzostwa rozegrano w 1958 roku w NRD. Mecze rozegrano na stadionach w Erfurcie, Berlinie i Magdeburgu.
Liczba drużyn zwiększyła się z sześciu do 16. Polska w debiucie wypadła rewelacyjnie. Zmieniono zasady turniejowe wprowadzając cztery grupy po cztery drużyny, po meczach eliminacyjnych po dwa najlepsze zespoły z grup utworzyły dwie nowe grupy (już nie grano ponownie przeciwko rywalom ze swojej grupy). Polska zajęła 5 miejsce po wygranej z Norwegią 20:18, a miała po wyjściu z pierwszej fazy w swojej grupie eliminacyjnej Szwecję, Jugosławię oraz Danię. Mistrzami zostali Szwedzi, po wygranej 17:14 z Niemcami, powtarzając tym samym sukces sprzed czterech lat tym razem na terenie odwiecznego rywala. Król strzelców z Danii zdobył 46 bramek. Mecze na stadionach oglądało tysiące kibiców.
Męska reprezentacja w "jedenastce" nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w 1959 roku. Polacy występowali wówczas w następującym składzie: Henryk Gąsior, Paweł Malaka - Kazimierz Frąszczak, Edward Hyla (późniejszy trener Gwardii Opole), Erhard Jacek, Engelbert Jezusek, Ernest Kasperek, Erwin Klekot, Bronisław Kusiak, Stefan Michalski, Jerzy Pchałek, Marcel Truchan i Józef Warzecha. Tacy gracze jak Gąsior, Frąszczak i Hyla odgrywali ważne role także w piłce ręcznej siedmioosobowej, będąc prawdziwymi filarami drużyny narodowej i Śląska Wrocław.
W 1961 roku na terenie RFN rozegrano czwarte Mistrzostwa z udziałem aż 22 drużyn.
Medale złote wręczono Rumunom, którzy w obecności 15000 widzów w Dortmundzie pokonali Czechosłowaków 12:8 po dwóch dogrywkach.
Piąte halowe Mistrzostwa Świata rozegrano w 1964 roku w Czechosłowacji. W fazach eliminacyjnych brało udział 24 drużyn, w finałowym turnieju spotkało się 16 ekip, w tym USA, Egipt i Japonia oraz dwa zespoły niemieckie: NRD i RFN.
Po dramatycznym finale Rumunia w obecności 10000 widzów pokonała Szwedów i ponownie została Mistrzem Świata. Trzech królów strzelców zdobyło po 32 bramki.
Po swój pierwszy tytuł Mistrza Świata sięgnęła reprezentacja czechosłowackiej Hazeny w 1967 roku na zawodach w Szwecji. W finale nasi południowi sąsiedzi pokonali Danię 14:11.
Polacy zajęli 12 miejsce wyprzedzając silną Norwegię, Szwajcarię, Tunezję i Kanadę.
Rok 1970 to trzeci triumf Rumunii w siódmej edycji Mistrzostw rozegranych we Francji. Złota generacja graczy z Rumunii wygrała 13:12 z młodymi graczami z NRD. Król strzelców zdobył 46 bramek. Polska zajęła 14 miejsce.
Zobacz mecz Rumunia-NRD {youtube}rfiz1r1jfHk|450|360|0{/youtube}
Mistrzostwa w 1974 roku w NRD rozegrano w czterech grupach po cztery zespoły.
Polacy przegrywając o brąz z Jugosławią 16:18 zajęli czwarte miejsce na świecie. Triumfowali Rumunii po wygranej jak cztery lata wcześniej z NRD, tym razem 14:12
Turniej w NRD potwierdził dominację krajów bloku wschodniego, kraje komunistyczne włączając Polskę zajęły pierwsze siedem miejsc.
Kolejne Mistrzostwa Świata w 1978 roku to przyznanie Danii organizacji Mistrzostw przez IHF.
Polacy liczyli się w zawodach. Mistrzami zostali zachodni Niemcy, którzy wyszli z grupy eliminacyjnej szczęśliwie podobnie jak NRD, a w finale RFN pokonał w Kopenhadze w obecności 7000 widzów ZSRR 20:19. Tym samym Niecy zostali po raz drugi Mistrzami Świata. Polacy zajęli szóste miejsce wśród 16 zespołów.
Jerzy Klempel i Peter Kovacs zdobyli po 47 bramek
W 1982 roku kolejne Mistrzostwa Świata rozegrano w RFN w dwa lata po bojkocie uczestnictwa kilku państw w Olimpiadzie w Moskwie (w ramach zimnej wojny).
Polacy wyszli z grupy na drugim miejscu zaraz za Rosją. W Dortmundzie w finale ZSRR wygrał po dogrywce z Jugosławią 30:27 i zdobył swój pierwszy w historii tytuł. Polacy zdobyli brązowy medal po wygranej z Danią 23:22. W 1982 po zakończeniu Mistrzostw Świata Jerzy Klempel, wychowanek Edwarda Hyli, przeszedł do niemieckiego Frisch Auf Göppingen.
Król strzelców zdobył 65 bramek.
Cztery lata później w 1986 roku 11 turniej mistrzowski rozegrano w Szwajcarii. Polacy zajęli 14 miejsce. Wygrali Jugosłowianie pokonując w finale Węgrów 24:22. Król strzelców zdobył 67 bramek.
W 1990 roku mecze rozgrywano w Czechosłowacji. Polacy w swojej silnej grupie zajęli ostatnie miejsce i uplasowali się na 11 pozycji. Wygrali Szwedzi, którzy pokonali w finale ZSRR 27:23. Najlepsi strzelcy zdobyli po 55 bramek.
Zobacz fragment z telewizji szweckiej z 1990 roku {youtube}WgL5r7kxeaE|450|360|0{/youtube}
W 1993 roku organizację Mistrzostw Świata powierzono Szwecji. W finale Rosja (po rozpadzie ZSRR) łatwo pokonała Francję 28:19
IHF przyzwolił na organizację Mistrzostw częściej niż co cztery lata i w 1995 roku rozegrano kolejny turniej na terenie Islandii. Polacy nie zakwalifikowali się. W grupie 16 ekip najlepsi okazali się Francuzi, którzy wygrali z Chorwacją 23:19. Najlepszy strzelec zdobył 85 bramek.
Cały mecz Chorwacja - Szwecja 28:25 : {youtube}8LVbP6yYGbg|450|360|0{/youtube}
W 1997 roku Mistrzostwa rozegrano w Japonii. W finale Rosja wygrała ze Szwecją. Polaków zabrakło w turnieju. Najlepszy strzelec uzyskał 62 bramki. Zobacz cały mecz Korea - Szwecja z 1997 roku {youtube}047DKrO26Lo|450|360|0{/youtube}
W 1999 roku Mistrzostwa Świata zawitały do Egiptu. Polaków po raz kolejny zabrakło w gronie najlepszych. W Grupie A bezkonkurencyjni okazali się Hiszpanie, którzy wyprzedzili Duńczyków, Tunezyjczyków i Algierczyków. Z dalszej rywalizacji odpadli reprezentanci Maroka i Argentyny. W Grupie B pierwsze miejsce zajęła drużyna Niemiec. Na drugim uplasował się gospodarz turnieju - Egipt. Do 1/8 finału awansowały również Kuba i Brazylia. W Grupie C najlepsza okazała się "siódemka" Rosji, która wyprzedziła Chorwację, Węgry i Norwegię. Grupę D wygrali Szwedzi przed Francuzami i Jugosłowianami. Dalej awansowała także Korea Południowa.
W spotkaniach 1/8 finału doszło do niespodzianki, a nawet sensacji. Reprezentacja Kuby pokonała Danię 23:18! W końcowej klasyfikacji Kuba zajęła jednak 8. miejsce, przegrywając mecz o 7. lokatę z Egiptem (28:35). 5. pozycja przypadła Niemcom, którzy pokonali Francuzów 26:21. Po dwóch bardzo zaciętych pojedynkach półfinałowych w Wielkim Finale znaleźli się Szwedzi (pokonali reprezentantów Jugosławii 23:22) oraz Rosjanie (wygrali z Hiszpanami 22:21).
3. miejsce i brązowe medale trafiły w ręce reprezentantów Jugosławii. "Plavi" pokonali Hiszpanów 27:24. W finale reprezentacja Szwecji zrewanżowała się drużynie Rosji za finałową porażkę sprzed 2 lat. Szczypiorniści "Trzech Koron" wygrali 25:24 i mogli cieszyć się z kolejnego mistrzowskiego tytułu.
W 2001 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w XXI wieku. Gospodarzami turnieju byli Francuzi.
W ćwierćfinałach gospodarze, po dogrywce, pokonali Niemców 26:23. Egipt dość sensacyjnie wyeliminował reprezentację Wicemistrzów Świata - Rosję, wygrywając 21:19. Do półfinałów awansowały również Jugosławia (pokonała Hiszpanię 26:24) oraz Szwecja (zwycięstwo nad Ukrainą 34:20).
W półfinałach Szwecja, po ciężkim meczu, pokonała Jugosławię 24:23, a gospodarze uporali się z rewelacyjnymi szczypiornistami z Egiptu 24:21.
Po raz kolejny Jugosłowianie zagrali więc o najniższy stopień podium. Reprezentanci Egiptu nie mieli wiele do powiedzenia w tym meczu, gładko przegrywając 17:27. W Wielkim Finale Francuzi stoczyli bardzo wyrównany pojedynek ze Szwedami, wygrywając dopiero po dogrywce 34:31. Gospodarze mogli u siebie "w domu" cieszyć się z drugiego Mistrzostwa Świata.
W Portugalii w 2003 roku, po 13 latach przerwy, na Mistrzostwach Świata wystąpiła znów reprezentacja Polski. "Biało-czerwoni" zagrali w Grupie A, w której ich rywalami byli reprezentanci: Hiszpanii, Jugosławii, Kuwejtu, Maroka i Tunezji.
ramkarze: Sławomir Szmal (Wisła Płock), Andrzej Marszałek (Wisła Płock), Rafał Bernacki (Vive Kielce). Rozgrywający: Damian Drobik (Wisła), Damian Wleklak (Wisła), Maciej Dmytruszyński (Śląsk Wrocław), Krzysztof Górniak (Śląsk), Michał Kubisztal (Śląsk), Marcin Lijewski (SK Flensburg-Hendewitt), Grzegorz Tkaczyk (SC Magdeburg), Dawid Nilsson (Skovde IFK HK). Skrzydłowi: Leszek Starczan (Warszawianka), Mariusz Jurasik (Wisła), Tomasz Paluch (Wisła). Obrotowi: Bartosz Wuszter (Wisła), Robert Lis (US Dunkerque AB).
W drugiej fazie turnieju Polska trafiła do Grupy I. W pierwszym meczu uległa Islandii 29:33, a w drugim pokonała Katar 35:26. Grupę I wygrali Hiszpanie, przed Islandią i Polską. W Grupie II najlepsi byli Niemcy, którzy wyprzedzili Islandię, gospodarzy - Portugalię i Tunezję. Chorwacja wygrała Grupę III i awansowała do półfinałów. Kolejne miejsca zajęli: Rosjanie, Duńczycy i Egipcjanie. Stawkę półfinalistów uzupełniła reprezentacja Francji - zwycięzca Grupy IV. Obrońcy Mistrzostwa Świata nie dali szans reprezentantom: Węgier, Słowenii i Szwecji. Polska została ostatecznie sklasyfikowana na 10. miejscu.
W półfinale Niemcy pokonali obrońców trofeum - Francuzów 23:22. Zacięte spotkanie o wejście do finału stoczyły również reprezentacje Chorwacji i Hiszpanii. Lepsi okazali się Chorwaci, którzy po dogrywce wygrali 39:37. Brązowy medal wywalczyli reprezentanci Francji, którzy pokonali Hiszpanów 27:22. Do pierwszego tytułu mistrzowskiego poprowadził Chorwatów Ivano Balić, wybrany MVP portugalskiego turnieju. W finale Chorwacja pokonała Niemcy 34:31.
XIX Mistrzostwa Świata w 2005 roku były dopiero trzecimi, które odbywały się poza Europą. Na tunezyjski Mundial nie zdołali zakwalifikować się reprezentanci Polski.
W Grupie A doszło do kilku niespodzianek. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy - Tunezja, która wyprzedziła Grecję. Dopiero na trzecim miejscu rozgrywki grupowe ukończyli Francuzi, którzy tym samym zajęli ostatnie miejsce premiowane awansem do drugiej rundy. W II rundzie rozgrywek w Grupie I najlepsze okazały się drużyny Tunezji i Francji. Dalsze lokaty i walka o niższe miejsca przypadły w udziale: Grecji, Słowenii, Rosji i reprezentacji Czech. W Grupie II dwa miejsca premiowane awansem do półfinałów zajęli Chorwaci i Hiszpanie. Za nimi uplasowały się kolejno: Serbia i Czarnogóra, Norwegia, Niemcy i Szwecja.
Pary półfinałowe utworzyły: gospodarz turnieju - Tunezja z Hiszpanią oraz Chorwacja z Francją. W pierwszym półfinale lepsi okazali się zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy pokonali szczypiornistów Tunezji 33:30. W drugim meczu zwycięstwo i możliwość obrony Mistrzostwa Świata z 2003 roku, zapewniła sobie reprezentacja Chorwacji, pokonując Francję 35:32.
W meczu o 3. miejsce gospodarze minimalnie ulegli Francuzom 25:26. W finale natomiast reprezentacja Hiszpanii pokonała obrońców mistrzowskiego tytułu - Chorwatów 40:34 i po raz pierwszy w swojej historii sięgnęła po tytuł najlepszej "siódemki" świata.
Na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2007 roku znów pojawiła się Polska. Po latach bez sukcesów i medali wydawało się, że już z samej obecności w światowej czołówce należy się cieszyć. Jednak zarówno Bogdan Wenta, jak i jego zawodnicy wierzyli w coś więcej...
Już w I fazie turnieju wpadliśmy na gospodarzy mistrzostw - Niemców. Pozostałymi rywalami Polaków w Grupie C były dwie reprezentacje z Ameryki Południowej: Argentyna i Brazylia. W pierwszym meczu Polacy łatwo pokonali Argentynę 29:15. W drugim spotkaniu Nasza reprezentacja pewnie pokonała Brazylię 31:23. Decydujące znaczenie dla dalszych losów i kolejności w grupie miał pojedynek z Niemcami. Gospodarzom turnieju nieraz pomagają nawet ściany, dosłownie i w przenośni. Przychylniejszym okiem patrzą na nich arbitrzy, mają wsparcie swoich kibiców... tysięcy swoich kibiców. Piłka ręczna u Naszych zachodnich sąsiadów, to sport bardzo popularny. Na tryumf czekały całe Niemcy, a Polacy mieli być tylko małą przeszkodą" na drodze do upragnionego celu - złota Mistrzostw Świata. I tutaj chłopcy Wenty sprawili niemieckim gospodarzom przykrą niespodziankę. Po świetnym spotkaniu pokonując ich 27:25 i wygrywając Grupę C. O Polakach zaczynało być coraz głośniej...
W drugiej fazie turnieju reprezentacja Polski trafiła do Grupy I. Już w pierwszym spotkaniu "Biało-czerwoni" ulegli wysoko reprezentacji Francji 22:31. Jednak w drugim meczu pokonali Islandczyków 35:33 i byli bliscy awansu do ćwierćfinału. W decydujących spotkaniach Polska pokonała Tunezję 40:31 i Słowenię 38:27, wygrywając grupę i awansując do ćwierćfinałów. Do fazy pucharowej awansowały również: Niemcy, Islandia i Francja.
W ćwierćfinale Mistrzostw Świata reprezentacja Polski zmierzyła się z ostatnią drużyną Grupy II - Rosją. Mecze z tym rywalem podobnie, jak z Niemcami zawsze u kibiców, ale i samych zawodników, wywołują dodatkowe emocje. Po dramatycznej końcówce i niesamowitej obronie przez ostatnie 1,5 minuty spotkania Polacy zwyciężyli 28:27 i znaleźli się w półfinałach! W pozostałych meczach Niemcy pokonały Hiszpanię 27:25, Francja Chorwację 21:18, a Dania po dogrywce Islandię 42:41.
W półfinałowym meczu z Danią polscy szczypiorniści dostarczyli kibiców ogromnych emocji. W regulaminowym czasie gry na tablicy widniał remis 26:26. Pierwsza dogrywka również nie dała rozstrzygnięcia. Polacy remisowali z Duńczykami 30:30. Dopiero druga dogrywka przyniosła rozstrzygnięcie. Polska pokonała Danię 36:33 i awansowała do Wielkiego Finału, gdzie na Naszych reprezentantów czekali już zawodnicy Niemiec! Gospodarze pokonali w półfinale Francję 32:31, również po dwóch dogrywkach i kontrowersyjnych decyzjach sędziów.
W meczu o 3. miejsce Duńczycy pokonali Francuzów 34:27. W Wielkim Finale Polska nie powtórzyła wyniku ze spotkania grupowego i przegrała z Niemcami 24:29. Nasi zachodni sąsiedzi mogli fetować zdobycie mistrzowskiego tytułu, a Polacy cieszyć się z największego sukcesu w historii występów Naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata - srebrnego medalu! W czołowej siódemce turnieju znalazło się dwóch polskich szczypiornistów: Mariusz Jurasik i Marcin Lijewski.
2009 Mistrzostwa Świata w Chorwacji są ciągle w naszej pamięci, gdyż także kończą się naszym sukcesem, w drodze do półfinału Polska pokonuje Norwegię 31:30 rzutem Artura Siódmiaka
Zobacz rzut "króla Artura" {youtube}KvXxi3_Y-wc|450|360|0{/youtube}
Polacy zdobywają brązowy medal pokonując Danię 31:23. Mistrzem zostaje Francja.
22-gie MŚ odbyły się w 2011 roku w Szwecji. Mistrzostwo świata obroniła reprezentacja Francji, która pokonała po dogrywce reprezentację Danii 37:35. Polacy zajęli ósme miejsce nie kwalifikując się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich.
Jakie będą 23-cie Mistrzostwa w Hiszpanii ?
Podział na grupy w 2013 roku:
Grupa A: Francja, Niemcy, Argentyna, Tunezja, Czarnogóra, Brazylia
Grupa B: Dania, Macedonia, Islandia, Katar, Rosja, Chile
Grupa C: Serbia, Słowenia, Polska, Korea Południowa, Białoruś, Arabia Saudyjska
Polska po wyjściu z grupy C na drugim miejscu przegrała w meczu 1/16 turnieju z Węgrami
Grupa D: Hiszpania, Chorwacja, Węgry, Algieria, Egipt, Australia
Tłum własne. Część materiałów pochodzi ze strony http://handballspain2013.com
Rok |
Mistrz Świata |
Vice-Mistrz |
3. Miejsce |
1938 |
Niemcy |
Austria |
Szwecja |
1954 |
Szwecja |
Niemcy |
Czechosłowacja |
1958 |
Szwecja |
Czechosłowacja |
Niemcy |
1961 |
Rumunia |
Czechosłowacja |
Szwecja |
1964 |
Rumunia |
Szwecja |
Czechosłowacja |
1967 |
Czechosłowacja |
Dania |
Rumunia |
1970 |
Rumunia |
NRD |
Jugosławia |
1974 |
Rumunia |
NRD |
Jugosławia |
1978 |
RFN |
ZSRR |
NRD |
1982 |
ZSRR |
Jugosławia |
Polska |
1986 |
Jugosławia |
Węgry |
NRD |
1990 |
Szwecja |
ZSRR |
Rumunia |
1993 |
ZSRR |
Francja |
Szwecja |
1995 |
Francja |
Chorwacja |
Szwecja |
1997 |
ZSRR |
Szwecja |
Francja |
1999 |
Szwecja |
Rosja |
Jugosławia |
2001 |
Francja |
Szwecja |
Jugosławia |
2003 |
Chorwacja |
Niemcy |
Francja |
2005 |
Hiszpania |
Chorwacja |
Francja |
2007 |
Niemcy |
Polska |
Dania |
2009 |
Francja |
Chorwacja |
Polska |
2011 |
Francja |
Dania |
Hiszpania |
2013 |