POCZĄTKI ZE SWASTYKĄ W TLE - MŚ 1938
Historia Mistrzostw Świata w piłce ręcznej sięga 1938 roku, kiedy, to po raz pierwszy rozegrano turniej mistrzowski. Impreza odbyła się w hitlerowskich Niemczech, a udział w turnieju wzięły cztery reprezentacje: Austria, Dania, Szwecja i Niemcy. Rozegrano 6 spotkań. W pierwszej kolejce Niemcy pokonały Danię 11:3, a Austria - Szwecję 5:4. W drugiej reprezentacja Niemiec wygrała z Austrią 5:2, a Szwedzi zwyciężyli Duńczyków 2:1. W decydującej serii spotkań gospodarze pokonali Szwedów 7:2, a Austriacy Danię 7:2. Pierwszym, historycznym Mistrzem Świata została reprezentacja Niemiec. Srebro wywalczyli Austriacy, a brąz przypadł Szwedom.
DEBIUT POLAKÓW NASTĄPIŁ na - MŚ 1958

GOSPODARZE TRIUMFUJĄ - MŚ 1954
Na kolejny turniej trzeba było czekać aż 16 lat. Dopiero w 1954 roku odbył się następny Mundial. Tym razem gospodarzem imprezy była Szwecja. Udział w drugich MŚ wzięło 6 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. W Grupie A najlepsza była Szwecja, która pokonała Danię 16:8 i Czechosłowację 23:14. Spotkanie Czechosłowacja - Dania zakończyło się wynikiem 18:13. W Grupie B Niemcy pokonali Francuzów 27:4 i Szwajcarów 20:9. Mecz pomiędzy reprezentacjami Szwajcarii i Francji zakończył się remisem 11:11. W meczu o złoto spotkali się zatem obrońcy trofeum - Niemcy i gospodarze turnieju - Szwedzi. Zwyciężyli reprezentanci "Trzech Koron" (17:14) i to oni zostali nowymi mistrzami globu. W meczu o brąz Czechosłowacja pokonała Szwajcarię 24:11. Piąte miejsce przypadło Duńczykom, którzy pokonali Francuzów 23:11.

DEBIUT POLAKÓW - MŚ 1958
Trzecie Mistrzostwa Świata odbyły się w Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1958 roku. Wzięło w nich udział 16 zespołów. Po raz pierwszy na imprezie wystąpiła reprezentacja Polski. "Biało-czerwoni" zagrali w Grupie A przeciwko: Hiszpanii, Finlandii i Szwecji. W pierwszej serii spotkań Polacy zremisowali z Finlandią 14:14, a Szwedzi pokonali Hiszpanów 31:11. W drugiej kolejce Polska uległa Szwecji 14:19, a Hiszpania pokonała Finlandię 19:16. W ostatniej kolejce, decydującej o awansie do dalszej fazy, Polacy pokonali Hiszpanów 25:11, a Szwedzi reprezentację Finlandii 27:16. Grupę A wygrała Szwecja. Polska zajęła drugie miejsce i także awansowała do następnego etapu. W drugiej rundzie Polacy znaleźli się w grupie ze Szwecją, Danią i Jugosławia. „Biało-czerwoni” przegrali z Duńczykami 15:22 i pokonali reprezentację Jugosławii 9:7. Szwedzi wygrali oba spotkania (z Jugosławią 26:9 i Danią 13:12) i zdecydowanie wygrali grupę, zapewniając sobie tym samym grę w finale Mistrzostw. Polska zajęła trzecią lokatę w grupie i grała o 5. miejsce turnieju. Drugą grupę wygrała Czechosłowacja, przed Niemcami. W meczu o brązowy medal Niemcy pokonali Duńczyków 24:11, a w wielkim finale Szwedzi nie dali szans reprezentantom Czechosłowacji, wygrywając 22:12 i broniąc w ten sposób tytuł mistrzowski sprzed czterech lat. Polska w swoim debiucie na Mistrzostwach Świata zajęła 5. miejsce, pokonując w decydującym spotkaniu Norwegię 20:18.


NIE TYLKO EUROPA - MŚ 1961
Kolejny turniej odbył się 3 lata później również w Niemczech, ale tym razem zachodnich. Udział wzięło w nim jedynie 12 zespołów, podzielonych na cztery grupy. W rozgrywce o Mistrzostwo Świata zabrakło tym razem Polaków. Mistrzostwa w RFN przeszły do historii, jako pierwszy turniej naprawdę "światowy". We wcześniejszych o tytuł MŚ rywalizowały jedynie państwa europejskie. W 1961 roku po raz pierwszy w mistrzostwach wzięła udział reprezentacja z innego kontynentu - Japonia. Oprócz Azjatów w turnieju zagrali gospodarze, a także: Szwecja, Norwegia, Jugosławia, Francja, Holandia, Czechosłowacja, Rumunia, Dania, Islandia i Szwajcaria. W drugiej, decydującej, rundzie, w Grupie I najlepsza okazała się Czechosłowacja, która wyprzedziła dwukrotnych Mistrzów Świata – reprezentację Szwecji. Grupę II wygrała Rumunia, przed reprezentacją gospodarzy - RFN. W meczu o brązowy krążek gospodarze ulegli Szwedom 14:17. Wielki finał, po dwóch dogrywkach, rozstrzygnęła na swoją korzyść Rumunia, która pokonała Czechosłowację9:8.


TURNIEJ NAPRAWDĘ „ŚWIATOWY” - MŚ 1964
W 1964 roku Mundial zawitał do naszych południowych sąsiadów - Czechosłowacji. Wśród 16 czołowych zespołów świata znów zabrakło Polaków, znalazły się już za to aż trzy reprezentacje spoza Europy. Oprócz przedstawiciela Azji - Japonii, wystąpił przedstawiciel Afryki - Egipt oraz reprezentujące kontynent amerykański - Stany Zjednoczone. Po raz kolejny w finale znaleźli się Szwedzi, którzy wyprzedzili w rozgrywkach grupowych drugiej rundy reprezentację RFN. W Grupie II najlepsi okazali się obrońcy trofeum - Rumunii. Drugie miejsce i walka o brązowy medal przypadły w udziale gospodarzom. W meczu o 7. miejsce Dania pokonała Węgry 24:23. 5. miejsce zajął Związek Radziecki, który pokonał Jugosławię 27:18. Brąz przypadł w udziale Czechosłowacji, która wygrała z RFN 22:15. Tytuł mistrzowski obroniła Rumunia, która w pokonała Szwecję 25:22.


MISTRZOSTWA Z FAZĄ PUCHAROWĄ - MŚ 1967
W 1967 roku, po 13 latach, Mistrzostwa Świata powróciły do Szwecji. Po raz drugi w gronie najlepszych drużyn globu znaleźli się Polacy. Niestety, tym razem Naszym reprezentantom poszło znacznie gorzej niż w debiucie. W Grupie A "Biało-czerwoni" ulegli Szwecji 16:26 i Jugosławii 17:22 oraz pokonali Szwajcarię 20:18. Grupę wygrała Jugosławia, która wyprzedziła Szwecję. Polacy uplasowali się dopiero na trzecim miejscu i zostali sklasyfikowani na 12. miejscu w Mistrzostwach. W szwedzkim turnieju po raz pierwszy została rozegrana faza pucharowa. W ćwierćfinałach Dania okazała się minimalnie lepsza od Jugosławii (14:13). Wyrównany był również ćwierćfinałowy pojedynek rumuńsko-węgierski, a jednobramkowe zwycięstwo (20:19) odnieśli dwukrotni Mistrzowie Świata - Rumunii. Do najlepszej czwórki awansowały także: ZSRR (pokonał RFN 19:16) oraz Czechosłowacja (wygrała ze Szwecją 18:11). W meczach półfinałowych: Dania okazała się lepsza od ZSRR (17:12), a Czechosłowacja pokonała Rumunię(19:17). Bój o najniższy stopień podium wygrała Rumunia, która po dogrywce pokonała Związek Radziecki 21:19.W finale Czechosłowacja pokonała Danię 14:11 i wywalczyła swój pierwszy tytuł mistrzowski.


DOMINACJA "BLOKU WSCHODNIEGO" - MŚ 1970
W 1970 roku Mistrzostwa Świata odbyły się we Francji. Polacy wystąpili, ale nie zdołali wywalczyć żadnego punktu. W Grupie D przegrali wszystkie mecze: z Danią 16:23, z Węgrami 9:15 i z Islandią 18:21 i zostali sklasyfikowani dopiero na 14. miejscu. Grupę wygrała reprezentacja Węgier przed Danią i Islandią. W zaciętych pojedynkach ćwierćfinałowych zwycięstwa i awans do półfinałów wywalczyły: Rumunia (pokonała Szwecję 15:13), Dania (wygrała z Czechosłowacją 18:16), NRD (po dogrywce pokonało RFN 18:17) oraz Jugosławia (wygrała z Węgrami 11:10). W półfinałach: Rumunia pokonała Danię 18:12, a NRD Jugosławię 17:13. W wielkim finale Rumunii, po dwóch dogrywkach, pokonali szczypiornistów NRD 13:12 i zdobyli swój trzeci tytuł. Brązowy medal wywalczyli Jugosłowianie, którzy rozgromili Duńczyków 29:12.


CZWARTY TYTUŁ RUMUNÓW - MŚ 1974
Kolejne Mistrzostwa Świata odbyły się nie 3, ale 4 lata później w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Polacy pierwszy raz w historii swoich występów mieli dużą szansę na wywalczenie medalu. W Grupie B lepsi od "Biało-czerwonych" okazali się tylko trzykrotni MŚ - Rumunii, z którymi Polacy przegrali 14:18. Polska wygrała pozostałe spotkania, pokonując Szwedów 20:10 i Hiszpanów 21:15. W II rundzie reprezentanci Polski zmierzyli się z Czechosłowacją, którą pokonali 19:16 i Danią, z którą również zwyciężyli (14:9). Niestety, porażka z Rumunią z I rundy, zaważyła na tym, że Nasi szczypiorniści zagrali "jedynie" o brązowy medal. "Polską" grupę wygrała oczywiście Rumunia, która zmierzała po swój kolejny tytuł mistrzowski. W Grupie II najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, którzy wyprzedzili Jugosławię, ZSRR i Węgry. 7. miejsce zajęli Węgrzy pokonując Duńczyków 22:15, a 5. przypadło reprezentantom ZSRR, którzy wygrali z Czechosłowacją 26:24. Polacy w walce o brązowy krążek ulegli niestety Jugosłowianom 16:18 i zajęli jakże nielubiane przez sportowców 4. miejsce. W finale Rumunia pokonała NRD 14:12 i wywalczyła swoje 4 Mistrzostwo Świata, potwierdzając absolutną dominację w światowym szczypiorniaku.


DWA KRĄŻKI DLA NIEMCÓW - MŚ 1978
Na Mistrzostwach Świata w Danii w 1978 roku najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Republiki Federalnej Niemiec. W finale Niemcy pokonali Związek Radziecki. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Niemiecka Republika Demokratyczna, pokonując zespół gospodarzy. Polska zajęła szóstą lokatę. Wyprzedziła ją jeszcze reprezentacja Jugosławii. Kolejne miejsca zajęły: czterokrotny MŚ - Rumunia, Szwecja, Węgry, Hiszpania. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się: Czechosłowacja, Japonia, Islandia, Bułgaria, Kanada i Francja.


POLACY NA PODIUM - MŚ 1982
W 1982 roku gospodarzem turnieju o Mistrzostwo Świata była broniąca tytuły Republika Federalna Niemiec. Polska trafiła do Grupy C razem z Niemiecką Republiką Demokratyczną, Szwajcarią i Japonią. Po zaciętym meczu Polacy pokonali Szwajcarię 16:15. W drugiej kolejce już gładko wygrywając z Japonią 28:19. O kolejności w grupie zadecydowało ostatnie spotkanie przeciwko brązowym medalistom poprzednich MŚ - NRD. Mecz zakończył się remisem 19:19. Grupę wygrała Niemiecka Republika Demokratyczna, która wyprzedziła Polskę tylko lepszym bilansem bramkowym. Do dalszej fazy awansowali również Szwajcarzy, którzy zajęli 3 miejsce. Z Grupy A do dalszej fazy turnieju awansowali reprezentanci: Związku Radzieckiego, RFN i Czechosłowacji. Ostatnie miejsce przypadło w udziale reprezentantom Kuwejtu. Z Grupa B awans wywalczyły: Hiszpania, Węgry i Austria. O miejsca 13-16 przyszło się mierzyć Algierczykom. W Grupie D tryumfowała Jugosławia przed Rumunią i Danią. W drugiej fazie turnieju Polacy trafili do Grupy I. Pierwszymi rywalami „Biało-czerwonych” byli gospodarze - RFN, którzy minimalnie pokonali Polaków 19:18. W drugim spotkaniu Polacy zmierzyli się z reprezentacją ZSRR. Związek Radziecki pokonał Polskę 27:21. W ostatnim meczu II rundy Polska pokonała Czechosłowację 24:23 i zajęła wysokie - 2 miejsce w grupie. Pierwsza pozycja przypadła ZSRR. Na kolejnych miejscach znalazły się: Niemiecka Republika Demokratyczna, Republika Federalna Niemiec, Czechosłowacja i Szwajcaria. Grupę II wygrali Jugosłowianie przed Danią, Rumunią, Hiszpanią, Węgrami i Szwecją. W meczach decydujących o końcowej klasyfikacji Szwecja pokonała Szwajcarię 25:17 w spotkaniu o 11. lokatę, a Węgrzy wygrali z Czechosłowacją 24:18 i zajęli 9. miejsce. Na 7. pozycji uplasowała się reprezentacja gospodarzy - RFN, która pokonała Hiszpanię 19:15. Czterokrotni Mistrzowie Świata znów nie walczyli o medale. Drużyna Rumunii pokonała NRD 24:21 i musiała się zadowolić "tylko" 5. miejscem. Polska, drugi raz w historii swoich startów na MŚ, walczyła o medal. Po bardzo zaciętej rywalizacji "Biało-czerwonym" udało się pokonać Duńczyków 23:22 i sięgnąć po upragniony, brązowy krążek. W tym samym roku Polska cieszyła się z drugiego medalu w grach zespołowych. Na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii trzecie miejsce zajęła reprezentacja piłki nożnej prowadzona przez Antoniego Piechniczka. Złoto MŚ w piłce ręcznej "zgarnęli" reprezentanci ZSRR, którzy po dogrywce pokonali "siódemkę" Jugosławii 30:27.


"ZŁOCI" JUGOSŁOWIANIE - MŚ 1986
W 1986 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Szwajcarii. Polacy zagrali w Grupie B. Polska przegrała z RFN (20:21) i Szwajcarią (17:18) oraz zremisowała z Hiszpanią 20:20. Grupę wygrali Niemcy przed Szwajcarami i Hiszpanami. Polacy zajęli ostatnie - 4. miejsce, odpadając z dalszej rywalizacji. Z Grupy A awans wywalczyły reprezentacje: Jugosławii, NRD i Związku Radzieckiego. Niespodziewanym zwycięzcom Grupy C została Korea Południowa, która wyprzedziła Rumunię i Islandię. Grupę D wygrały Węgry przed Szwecją i Danią. W kolejnym etapie turnieju w Grupie I najlepsi byli Jugosłowianie, którzy awansowali w ten sposób do finału. Kolejne miejsca zajęły: NRD, Hiszpania, RFN, ZSRR i Szwajcaria. Drugim finalistą zostali Węgrzy, którzy wygrali Grupę II, wyprzedzając reprezentacje: Szwecji, Islandii, Danii, Rumunii i rewelację pierwszej fazy MŚ - Koreę Południową. Polacy zostali sklasyfikowani na 14. miejscu. Słabsi od "Biało-czerwonych" okazali się tylko szczypiorniści Kuby i Algierii. W meczu o 11. miejsce Szwajcaria wygrała z Koreą Południową 27:22. 9. miejsce zajęła Rumunia , pokonując Związek Radziecki 25:21. Na 7. pozycji turniej ukończyła Republika Federalna Niemiec (pokonała Danię 25:18), a na 5. Hiszpania (wygrała z Islandią 24:22). Na najniższym stopniu podium stanęli szczypiorniści Niemieckiej Republiki Demokratycznej, którzy pokonali Szwedów 24:23. W wielkim finale złoto wywalczyła Jugosławia. "Plavi" pokonali reprezentację Węgier 24:22.


SZWEDZI PO RAZ TRZECI - MŚ 1990
Turniej o Mistrzostwo Świata w 1990 roku po raz drugi gościł w Czechosłowacji. Mecze w Grupie D Polska rozpoczęła od porażki 21:26 z ZSRR. W drugim spotkaniu Polacy ulegli reprezentantom NRD 17:25. W ostatni swoim meczu grupowym polscy szczypiorniści pokonali Japonię 25:17 i zajęli 3. miejsce, które dało im awans do drugiej fazy turnieju. Grupę A wygrali Szwedzi przed Węgrami i Francuzami. Ostatnie miejsce zajęła Algieria. W Grupie B najlepsi okazali się Rumuni, którzy wyprzedzili Koreańczyków z Południa i Czechosłowaków. Z Grupy C awansowali: Hiszpanie, Jugosłowianie i Islandczycy. W drugiej rundzie rozgrywek Polacy zagrali w Grupie I z Hiszpanią, Islandią i Jugosławią. Niestety, ta faza turnieju była dla Polaków zupełnie nieudana. Dwie porażki: z Hiszpanią (17:24) i z obrońcami mistrzowskiego tytułu - Jugosławią (20:32) oraz jedno zwycięstwo nad Islandią (27:25) sprawiły, że Polska zajęła ostatnie miejsce w Grupie I. Pierwszą pozycję zajął Związek Radziecki, który wyprzedził przed Jugosławię, Hiszpanię i NRD. Przed Polakami znalazła się również Islandia. Grupę II wygrali Szwedzi. Za nimi uplasowali się kolejno: Rumunii, Węgrzy, Czechosłowacy, Francuzi i Koreańczycy. W meczu o 11. miejsce Polacy spotkali się z Koreą Południową, którą pokonali 33:27. 9. lokatę zajęła Francja, która pokonał Islandię 29:23. W meczu o 7. miejsce gospodarze - Czechosłowacja pokonała Republikę Federalną Niemiec 17:16. 5. miejsce zajęła Hiszpania, która wygrała z Węgrami 23:19. W meczu o brązowy medal reprezentacja Rumunii okazała się lepsza od Mistrzów Świata sprzed 4 lat - Jugosławii 27:21. Wielki finał wygrali Szwedzi, którzy pokonali szczypiornistów ZSRR 27:23, sięgając tym samym po trzecie Mistrzostwo Świata.


PIERWSZY MEDAL DLA TRÓJKOLOROWYCH - MŚ 1993
W 1993 roku Mistrzostwa po raz trzeci organizowała Szwecja. Tytuł najlepszej ekipy globu wywalczyła reprezentacja Rosji. "Sborna" w finale pokonała Francję. W meczu o 3. miejsce zmierzyli się gospodarze - Szwecja i reprezentacja Szwajcarii. Lepsza okazał się drużyna gospodarzy. Brązowe krążki dla reprezentantów "Trzech Koron" były tylko medalami pocieszenie, gdyż gospodarzom nie udało się na własnym terenie obronić mistrzowskiego tytułu. 5. miejsce wywalczyła drużyna Hiszpanii. Kolejne lokaty zajęły: Niemcy, Czechosłowacja, Islandia i Dania, a czołową dziesiątkę Mistrzostw zamknęła Rumunia. Poza czołową dziesiątką znalazły się reprezentacje: Węgier, Austrii i Norwegii oraz wszystkie drużyny spoza Europy: Egipt, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. W Szwecji nie wystąpili Polacy.


FRANCUZI MISTRZAMI - MŚ 1995
Od 1995 roku, czyli daty kolejnego turnieju, gospodarzem którego była Islandia, Mistrzostwa Świata odbywały się już, co 2 lata. Po raz pierwszy wzięły w nich udział aż 24 reprezentacje, mimo to polscy szczypiorniści nie zdołali zakwalifikować się do grona najlepszych.
Drużyny zostały podzielone na cztery, sześciozespołowe grupy. Już w spotkaniach grupowych doszło do kilku niespodzianek. W Grupie A najlepsi okazali się Szwajcarzy, którzy wyprzedzili Koreę Południową, Islandię i Tunezję. Dwie ostatnie lokaty zajęły drużyny Węgier i Stanów Zjednoczonych. Zwycięstwo w Grupie B przypadło Chorwacji. Za nią uplasowały się Rosja, Czechy i Kuba. Odpadły drużyny Słowenii i Maroka. Grupę C wygrali Niemcy. Do 1/8 finału z tej grupy awansowały także: Rumunia, Francja oraz niespodziewanie Algieria. O miejsca 17-24 musiały walczyć Dania i Japonia. Z Grupy D do fazy play-off awansowali kolejno: Szwedzi, Hiszpanie, Egipcjanie i Białorusini.
W 1/8 finału: Rosja łatwo pokonała Islandię 25:12, Niemcy Białoruś 33:26, a Francja wygrała z Hiszpanią 23:20. Szwajcaria okazała się minimalnie lepsza od Kuby (27:26). Jeszcze bardziej zacięte było spotkanie Chorwatów z Tunezyjczykami. Chorwacja zwyciężyła, ale dopiero po... trzech dogrywkach (29:28). W kolejnym meczu tej fazy Czechy, również po bardzo zaciętym boju i dogrywce, pokonały Koreę Południową 26:25. Do ćwierćfinałów awans wywalczyły także: Szwecja, wygrywając z Algierią 28:22 oraz Egipt, który pokonał Rumunię 31:26.
W ćwierćfinałach wygrywali już faworyci. Niemcy pokonały Rosję 20:17, a Szwedzi Czechów 21:17. Wysokie zwycięstwa odniosły reprezentacje Francji (ze Szwajcarami 28:18) oraz Chorwacji (wygrali z Egiptem 30:16).
W pierwszym meczu półfinałowym Niemcy uległy Francji 20:22. W drugim spotkaniu Chorwacja pokonała Szwecję 28:25. Tuż przed walką o Mistrzostwo Świata odbył się finał pocieszenia, w którym spotkały się reprezentacje Szwecji i Niemiec. Najniższy stopień podium i brązowe krążki wywalczyli Szwedzi, pokonując Niemców 26:20. W finale Francja zmierzyła się z Chorwacją. "Trójkolorowi" osiągnęli to, co nie udało im się dwa lata wcześniej. Zwyciężyli 23:19 i zdobyli pierwsze złoto Mistrzostw Świata dla Francji.


W "KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI" - MŚ 1997
W 1997 roku Mistrzostwa Świata pierwszy raz odbyły się poza Europą. Na kontynencie azjatyckim najlepszych szczypiornistów gościła Japonia. Tytuł wywalczyli Rosjanie, którzy w finale pokonali Szwedów. 3. lokatę zajęli reprezentanci Francji, pokonując w meczu o brązowy medal Węgrów. Na 5. miejscu turniej ukończyła reprezentacja Islandii, a na szóstym, najlepsi szczypiorniści spoza Europy - reprezentacja Egiptu. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły: Hiszpania, Korea Południowa, Jugosławia i debiutująca w Mistrzostwach Świata - Litwa. Na 11. miejscu znaleźli się Czesi, a na 12.
Szczypiorniści Norwegii. Zupełnie nieudane Mistrzostwa Świata rozegrali Chorwaci. 13. pozycja była wielka porażką, dla Wicemistrzów sprzed dwóch lat. Tuż za Chorwacją znaleźli się reprezentanci Kuby. Dopiero na 15. miejscu zawody ukończyła drużyna gospodarzy - Japonia. Kolejne zespoły były tylko "tłem" dla najlepszych. Miejsca od 16. - 24. zajęły kolejno: Tunezja, Algiera, Włochy, Portugalia, Chiny, Arabia Saudyjska, Argentyna, Maroko i Brazylia.


KUBAŃSKA REWELACJA - MŚ 1999
W 1999 roku Mistrzostwa Świata zawitały do Egiptu. Polaków po raz kolejny zabrakło w gronie najlepszych. W Grupie A bezkonkurencyjni okazali się Hiszpanie, którzy wyprzedzili Duńczyków, Tunezyjczyków i Algierczyków. Z dalszej rywalizacji odpadli reprezentanci Maroka i Argentyny. W Grupie B pierwsze miejsce zajęła drużyna Niemiec. Na drugim uplasował się gospodarz turnieju - Egipt. Do 1/8 finału awansowały również Kuba i Brazylia. Po pojedynkach grupowych z MŚ żegnały się Macedonia i Arabia Saudyjska. W Grupie C również nie było niespodzianek. Najlepsza okazała się "siódemka" Rosji, która wyprzedziła Chorwację, Węgry i Norwegię. Dwa ostatnie miejsca zajęły Kuwejt i Nigeria. Grupę D wygrali Szwedzi przed Francuzami i Jugosłowianami. Dalej awansowała także Korea Południowa. Z turnieju odpadły Chiny i Australia.
W spotkaniach 1/8 finału doszło do niespodzianki, a nawet sensacji. Reprezentacja Kuby pokonała Danię 23:18! W innych meczach: Niemcy wygrały z Algierią 28:17, Hiszpania z Brazylią 27:17, Jugosławia z Chorwacją 30:23, Szwecja z Norwegią 33:26, a Egipt z Tunezją 24:22. Do ćwierćfinałów awansowała także Rosja, która pokonała Koreą Południową 31:23. Zacięty i wyrównany mecz o ćwierćfinał stoczyli Francuzi i Węgrzy. Minimalnie lepsi okazali się szczypiorniści znad Sekwany, którzy zwyciężyli 24:23 W ćwierćfinałach: Hiszpania pokonała Francję 23:18, Jugosławia 22:21 Niemcy, a Rosja 26:20 pokonała gospodarzy turnieju - Egipt. Rewelacyjni Kubańczycy nie sprostali Szwedom, ulegając 26:33. W końcowej klasyfikacji Kuba zajęła 8. miejsce, przegrywając mecz o 7. lokatę z Egiptem (28:35). 5. pozycja przypadła Niemcom, którzy pokonali Francuzów 26:21. Po dwóch bardzo zaciętych pojedynkach półfinałowych w Wielkim Finale znaleźli się Szwedzi (pokonali reprezentantów Jugosławii 23:22) oraz Rosjanie (wygrali z Hiszpanami 22:21).
3. miejsce i brązowe medale trafiły w ręce reprezentantów Jugosławii. "Plavi" pokonali Hiszpanów 27:24. W finale reprezentacja Szwecji zrewanżowała się drużynie Rosji za finałową porażkę sprzed 2 lat. Szczypiorniści "Trzech Koron" wygrali 25:24 i mogli cieszyć się z kolejnego mistrzowskiego tytułu.


EGIPT WALCZY O MEDAL - MŚ 2001
W 2001 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w XXI wieku. Gospodarzami turnieju byli Francuzi. W Grupie A najlepsi okazali się reprezentanci Szwecji. Wyprzedzili oni Egipt, Islandię i Portugalię. Z turniejem pożegnali się natomiast Czesi i Marokańczycy. Grupę B wygrali gospodarze - Francja. Za nimi uplasowały się drużyny: Jugosławii, Algierii i Argentyny. Z grupy nie udało się wyjść Brazylii i Kuwejtowi. Hiszpania okazała się najlepsza w Grupie C, wyprzedzając Niemcy, Chorwację i Koreę Południową. Odpadła reprezentacja... Grenlandii. Najbardziej egzotyczna drużyna, jaka kiedykolwiek grała na Mistrzostwach Świata. Odpadli również reprezentanci Stanów Zjednoczonych. W Grupie D Rosja wyprzedziła Ukrainę, Tunezję i Norwegię. Z turniejem pożegnały się: Słowenia i Arabia Saudyjska. W meczach 1/8 finału gospodarze - Francja pokonała Portugalię 23:18, a reprezentacja Niemiec po wyrównanym spotkaniu Tunezję 26:24. W afrykańskim pojedynku Egipt okazał się lepszy od Algierii, wygrywając 24:21. Po emocjonującym meczu do ćwierćfinału awansowała Ukraina, która po dwóch dogrywkach wygrała z Chorwacją 37:34. W pozostałych meczach: Rosja pokonała Koreę Południową 28:26, Szwedzi szczypiornistów Argentyny 32:23, Jugosłowianie Islandczyków 31:27, a Hiszpanie Norwegów 28:23.
W ćwierćfinałach gospodarze, po dogrywce, pokonali Niemców 26:23. Egipt dość sensacyjnie wyeliminował reprezentację Wicemistrzów Świata - Rosję, wygrywając 21:19. Do półfinałów awansowały również Jugosławia (pokonała Hiszpanię 26:24) oraz Szwecja (zwycięstwo nad Ukrainą 34:20).
7. miejsce w turnieju wywalczyli Ukraińcy, pokonując Niemców 30:24, a 5. Hiszpanie, którzy, po dogrywce, o dwie bramki okazali się lepsi od Rosjan 40:38.
W półfinałach Szwecja, po ciężki meczu, pokonała Jugosławię 24:23, a gospodarze uporali się z rewelacyjnymi szczypiornistami z Egiptu 24:21.
Po raz kolejny Jugosłowianie zagrali więc o najniższy stopień podium. Reprezentanci Egiptu nie mieli wiele do powiedzenia w tym meczu, gładko przegrywając 17:27. W Wielkim Finale Francuzi stoczyli bardzo wyrównany pojedynek ze Szwedami, wygrywając dopiero po dogrywce 34:31. Gospodarze mogli u siebie "w domu" cieszyć się z drugiego Mistrzostwa Świata.


BALIĆ I SPÓŁKA - MŚ 2003
W Portugalii w 2003 roku, po 13 latach przerwy, na Mistrzostwach Świata wystąpiła znów reprezentacja Polski. "Biało-czerwoni" zagrali w Grupie A, w której ich rywalami byli reprezentanci: Hiszpanii, Jugosławii, Kuwejtu, Maroka i Tunezji. W pierwszym spotkaniu nasza reprezentacja uległa Jugosławii 20:24. W drugim dniu turnieju Polacy wysoko przegrali z Hiszpanią 25:34. Kolejne mecze jednak wygrali, pokonując kolejno: Tunezję (24:22), Maroko (35:29) oraz Kuwejt (36:21). Pierwsze miejsce w "polskiej" grupie przypadło Hiszpanii, a drugie Jugosławii. Polacy awansowali dalej z trzeciej lokaty. Na czwartym miejscu rundę grupową ukończyła Tunezji, która również przeszła dalej. Odpadły najsłabsze reprezentacje Kuwejtu i Maroka. W Grupie B najlepsi byli Niemcy, którzy wyprzedzili Islandię, Portugalię i Katar. Odpadły drużyny Australii i Grenlandii. Wygraną Chorwacji zakończyła się pierwsza faza turnieju w Grupie C. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Rosja, Francja oraz Węgry. Na pojedynkach grupowych swój udział zakończyła Argentyna, która w pierwszym meczu sensacyjnie pokonała Chorwację 30:29, a także Arabia Saudyjska. Zwycięstwo w Grupie D przypadło Szwecji, która wyprzedziła Danię, Słowenię i Egipt.
W drugiej fazie turnieju Polska trafiła do Grupy I. W pierwszym meczu uległa Islandii 29:33, a w drugim pokonała Katar 35:26. Grupę I wygrali Hiszpanie, przed Islandią i Polską. W Grupie II najlepsi byli Niemcy, którzy wyprzedzili Islandię, gospodarzy - Portugalię i Tunezję. Chorwacja wygrała Grupę III i awansowała do półfinałów. Kolejne miejsca zajęli: Rosjanie, Duńczycy i Egipcjanie. Stawkę półfinalistów uzupełniła reprezentacja Francji - zwycięzca Grupy IV. Obrońcy Mistrzostwa Świata nie dali szans reprezentantom: Węgier, Słowenii i Szwecji.
W meczach o miejsca 5-8 Węgry, po dogrywce, pokonały Jugosławię 34:33, a Rosja Islandię 30:27. W decydujących spotkaniach Islandia zwyciężyła Jugosławię 32:27 w meczu o 7. miejsce, a Rosja pokonała Węgry 30:25 i zajęła 5. lokatę. Polska została ostatecznie sklasyfikowana na 10. miejscu.
W półfinale Niemcy pokonali obrońców trofeum - Francuzów 23:22. Zacięte spotkanie o wejście do finału stoczyły również reprezentacje Chorwacji i Hiszpanii. Lepsi okazali się Chorwaci, którzy po dogrywce wygrali 39:37. Brązowy medal wywalczyli reprezentanci Francji, którzy pokonali Hiszpanów 27:22. Do pierwszego tytułu mistrzowskiego poprowadził Chorwatów Ivano Balić, wybrany MVP portugalskiego turnieju. W finale Chorwacja pokonała Niemcy 34:31.

E VIVA ESPANA! - MŚ 2005
XIX Mistrzostwa Świata w 2005 roku były dopiero trzecimi, które odbywały się poza Europą. Na tunezyjski Mundial nie zdołali zakwalifikować się reprezentanci Polski.
W Grupie A doszło do kilku niespodzianek. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy - Tunezja, która wyprzedziła Grecję. Dopiero na trzecim miejscu rozgrywki grupowe ukończyli Francuzi, którzy tym samym zajęli ostatnie miejsce premiowane awansem do drugiej rundy. Z dalszej rywalizacji odpadli Duńczycy oraz reprezentanci Angoli i Kanady. Grupę B wygrała reprezentacja Rosji wyprzedzając reprezentacje Czech i Słowenii. Trzy kolejne lokaty zajęły: Islandia, Algieria i Kuwejt. Bez niespodzianek obyło się w Grupie C. Pierwsze miejsce zajęła Chorwacja. Za nią znalazły się drużyny Hiszpanii i Szwecji. Nie awansowały dalej: Japonia, Argentyna i Australia. Grupę D wygrała Serbia i Czarnogóra. Do drugiej rundy z tej grupy awans wywalczyli także Norwegowie i Niemcy. Z turniejem pożegnały się zespoły: Egiptu, Brazylii i Kataru.
W II rundzie rozgrywek w Grupie I najlepsze okazały się drużyny Tunezji i Francji. Dalsze lokaty i walka o niższe miejsca przypadły w udziale: Grecji, Słowenii, Rosji i reprezentacji Czech. W Grupie II dwa miejsca premiowane awansem do półfinałów zajęli Chorwaci i Hiszpanie. Za nimi uplasowały się kolejno: Serbia i Czarnogóra, Norwegia, Niemcy i Szwecja.
W pojedynkach o miejsca od 5-12 wygrywały: Szwecja ze Słowenią 32:29 (o 11. miejsce), Niemcy z Czechami, po dwóch dogrywkach, 39:34 (o 9. lokatę), Norwegia z Rosją 30:27 ( o 7. miejsce) oraz Serbia i Czarnogóra z Grecją 37:26 9 (o 5. pozycję).
Pary półfinałowe utworzyły: gospodarz turnieju - Tunezja z Hiszpanią oraz Chorwacja z Francją. W pierwszym półfinale lepsi okazali się zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy pokonali szczypiornistów Tunezji 33:30. W drugim meczu zwycięstwo i możliwość obrony Mistrzostwa Świata z 2003 roku, zapewniła sobie reprezentacja Chorwacji, pokonując Francję 35:32.
W meczu o 3. miejsce gospodarze minimalnie ulegli Francuzom 25:26. W finale natomiast reprezentacja Hiszpanii pokonała obrońców mistrzowskiego tytułu - Chorwatów 40:34 i po raz pierwszy w swojej historii sięgnęła po tytuł najlepszej "siódemki" świata.


POLSKA "CZARNYM KONIEM" TURNIEJU - MŚ 2007
Na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2007 roku znów pojawiła się Polska. Po latach bez sukcesów i medali wydawało się, że już z samej obecności w światowej czołówce należy się cieszyć. Jednak zarówno Bogdan Wenta, jak i jego zawodnicy wierzyli w coś więcej...
Już w I fazie turnieju wpadliśmy na gospodarzy mistrzostw - Niemców. Pozostałymi rywalami Polaków w Grupie C były dwie reprezentacje z Ameryki Południowej: Argentyna i Brazylia. W pierwszym meczu Polacy łatwo pokonali Argentynę 29:15. W drugim spotkaniu Nasza reprezentacja pewnie pokonała Brazylię 31:23. Decydujące znaczenie dla dalszych losów i kolejności w grupie miał pojedynek z Niemcami. Gospodarzom turnieju nieraz pomagają nawet ściany, dosłownie i w przenośni. Przychylniejszym okiem patrzą na nich arbitrzy, mają wsparcie swoich kibiców... tysięcy swoich kibiców. Piłka ręczna u Naszych zachodnich sąsiadów, to sport bardzo popularny. Na tryumf czekały całe Niemcy, a Polacy mieli być tylko małą „przeszkodą” na drodze do upragnionego celu - złota Mistrzostw Świata. I tutaj chłopcy Wenty sprawili niemieckim gospodarzom przykrą niespodziankę. Po świetnym spotkaniu pokonując ich 27:25 i wygrywając Grupę C. O Polakach zaczynało być coraz głośniej...
Grupę A wygrali Słoweńcy, którzy wyprzedzili Tunezję. Drużyny Kuwejtu i "egzotycznej" Grenlandii musiały walczyć o niższe pozycje.
W Grupie B pierwsze miejsce przypadło Islandii, za którą znalazła się Francja. Pechowo odpadła Ukraina, która miała tylko gorszy bilans bramkowy od dwóch pierwszych ekip oraz reprezentacja Australii.
W Grupie D najlepsi okazali się Hiszpanie, którzy wyprzedzili Czechów. Do II fazy turnieju nie udało się awansować reprezentacjom Egiptu i Kataru.
W Grupie E pierwszą lokatę wywalczyła reprezentacja Węgier, która wyprzedziła Danię. Dalsze miejsca zajęły drużyny Norwegii i Angoli.
Zwycięzcą Grupy F została reprezentacja Chorwacji, która zdobyła komplet punktów. Tylko dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu drugą lokatę i awans wywalczyła Rosja, eliminując z walki o czołowe miejsca Koreę Południową. Na ostatniej pozycji zakończyła grupową rywalizację reprezentacja Maroka.

W drugiej fazie turnieju reprezentacja Polski trafiła do Grupy I. Już w pierwszym spotkaniu "Biało-czerwoni" ulegli wysoko reprezentacji Francji 22:31. Jednak w drugim meczu pokonali Islandczyków 35:33 i byli bliscy awansu do ćwierćfinału. W decydujących spotkaniach Polska pokonała Tunezję 40:31 i Słowenię 38:27, wygrywając grupę i awansując do ćwierćfinałów. Do fazy pucharowej awansowały również: Niemcy, Islandia i Francja.
Grupę II wygrała reprezentacja Chorwacji przed Danią i Hiszpanią. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełniła Rosja, która jedynie bilansem bramkowym wyprzedziła Węgry. Z turniejem pożegnały się również Czechy.

W ćwierćfinale Mistrzostw Świata reprezentacja Polski zmierzyła się z ostatnią drużyną Grupy II - Rosją. Mecze z tym rywalem podobnie, jak z Niemcami zawsze u kibiców, ale i samych zawodników, wywołują dodatkowe emocje. Po dramatycznej końcówce i niesamowitej obronie przez ostatnie 1,5 minuty spotkania Polacy zwyciężyli 28:27 i znaleźli się w półfinałach! W pozostałych meczach Niemcy pokonały Hiszpanię 27:25, Francja Chorwację 21:18, a Dania po dogrywce Islandię 42:41.

W półfinałowym meczu z Danią polscy szczypiorniści dostarczyli kibiców ogromnych emocji. W regulaminowym czasie gry na tablicy widniał remis 26:26. Pierwsza dogrywka również nie dała rozstrzygnięcia. Polacy remisowali z Duńczykami 30:30. Dopiero druga dogrywka przyniosła rozstrzygnięcie. Polska pokonała Danię 36:33 i awansowała do Wielkiego Finału, gdzie na Naszych reprezentantów czekali już zawodnicy Niemiec! Gospodarze pokonali w półfinale Francję 32:31, również po dwóch dogrywkach i kontrowersyjnych decyzjach sędziów.

W meczach o miejsca 5-8 zmierzyli się reprezentanci: Rosji, Islandii, Chorwacji i Hiszpanii. Szczególnie rozgoryczeni brakiem awansu do półfinałów byli gracze z Półwyspu Iberyjskiego, którzy zostali wyeliminowani z walki o medale przez gospodarzy. 5. lokata w Mistrzostwach nie zadowoliła także Chorwatów, którzy do Niemiec jechali walczyć o złoto.


W meczu o 3. miejsce Duńczycy pokonali Francuzów 34:27. W Wielkim Finale Polska nie powtórzyła wyniku ze spotkania grupowego i przegrała z Niemcami 24:29. Nasi zachodni sąsiedzi mogli fetować zdobycie mistrzowskiego tytułu, a Polacy cieszyć się z największego sukcesu w historii występów Naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata - srebrnego medalu! W czołowej siódemce turnieju znalazło się dwóch polskich szczypiornistów: Mariusz Jurasik i Marcin Lijewski.

2009 Mistrzostwa Świata w Chorwacji są ciągle w naszej pamięci, gdyż także kończą się naszym sukcesem, minie troche lat zanim przejdą do historii.