baner

RozgrywkiPL

YouTube ZPRP

OpoleTKVI20233W dniu 4 czerwca 2023 roku w Opolu rozegrano mecze w kategorii juniora młodszego w XVIII turnieju poświęconym pamięci Jerzego Klempela. Organizatorem była KPR Gwardia Opole, w której karierę rozpoczął Jerzy Klempel. Przed meczami złożono kwiaty i zapalono znicz przed tablicą, wmurowaną ku pamięci Jurka, przy ulicy Kowalskiej. Dawni koledzy Jurka wspominali mecze wychowanka Gwardii Opole z udziałem leworęcznego reprezentanta Polski.

 

OpoleTKVI20232

 

Do rywalizacji sportowej zawodnicy przystąpili od rana, grając mecze 2x20minut w Stegu Arenie. W pierwszym meczu Górnik Zabrze ( klub do którego przeszedł Jerzy Klempel z Gwardii Opole) pokonał Zagłębie Lubin 17:13. Jak się później okazało drużyna z Zabrza wygrała pozostałe dwa mecze (23:16 ze Śląskiem Wrocław i 20:12 z Gwardią Opole) i zdobyła Puchar.

Gospodarze trenowani przez Łukasza Gradowskiego zajęli drugie miejsce, wygrywając ze Śląskiem Wrocław 25:19 (w klubie, gdzie Jerzy Klempel zdobywał wielokrotnie mistrzostwo Polski) i w rzutach karnych Zagłębie Lubin 3:2 (16:16). Zagłębie Lubin pokonując Śląsk Wrocław 22:19 zajęło trzecie miejsce w memoriale. Więcej zdjęć Zobacz

OpoleTKVI20235

OpoleTKVI20236

Najlepszym strzelcem XVIII Memoriału im. Jerzego Klempela został Antek Szeremet ze Śląska Wrocław. W trzech spotkaniach zanotował on 19 trafień.

Trenerzy wybrali również najlepszych zawodników w swoich drużynach. Także i oni otrzymali nagrody indywidualne. I tak w Gwardii wyróżniono Kacpra Wilisowskiego, w Górniku Michała Cieślę, w Zagłębiu Szymona Banachowskiego a w Śląsku Tima Onokhofa.

OpoleTKVI20237

OpoleTKVI20234

Jerzy Klempel był jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy ręcznych wywodzących się z Opola. Barwy Gwardii reprezentował tylko przez dwa lata – 1970-1971. Namówił go do gry w piłkę ręczną zamiast hokeja, trener Edward Hyla. Jurek na krótko przeniósł się do Zabrza. Następnie przez 11 sezonów bronił barw Śląska Wrocław, a na zakończenie kariery także niemieckiego Frisch auf Goppingen. W reprezentacji Polski rozegrał 221 spotkań, rzucając w nich aż 1170 bramek! Do dzisiaj jest to rekord skuteczności w biało-czerwonych barwach. Z kadrą sięgnął po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu oraz dwa srebrne medale Pucharu Świata. Jerzy Klempel zmarł 28 maja 2004 roku. Był najlepszym strzelcem Igrzysk w Moskwie w 1980 roku (44 bramki w 6 meczach) i Mistrzostw Świata w Danii (47 bramek w 6 meczach) dwa lata wcześniej. Kim był Jurek ? Przyjaciele zwracali się do niego „Kukuś”. Relacja z turnieju KPR GO Zobacz

Poniżej koledzy Jurka na memoriale w Stegu Arenie.

OpoleTKVI20231