Dnia 4 czerwca 2025 roku odbyło się w Opolu walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Opolskiego Związku Piłki Ręcznej
Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie minutą ciszy dla uczczenia osób ze środowiska które odeszły w czasie ostatniej kadencji (odeszli m.in. Krzysztof Gruntkowski, Wiesław Bosak, Marek Brożek)
Na początek obrad zabrał głos Jan Chudzikiewicz, który ocenił ostatnią kadencję, opisał źródła dotacji, sposób wydatkowania finansów, ocenił działania komisji (w tym mocno autonomicznej sędziowskiej z dużymi sukcesami), osiągnięcia klubów piłki ręcznej zwłaszcza grup młodzieżowych w rozgrywkach ogólnopolskich. Można było usłyszeć jak związek radzi sobie z funduszami na początek rozgrywek i wieloletnią praktyką wykorzystywania zgromadzonych środków z zeszłego roku kalendarzowego na nowy sezon. Zasygnalizował także tendencje i zmiany jakie czekają kluby w zakresie sposobów szkolenia, zapowiadane zmiany w ZPRP od 2026 roku.
Po wysłuchaniu sprawozdania ustępującego po 31 latach prezesa Jana Chudzikiewicza, w którym szef związku w końcowych słowach, z dużym wzruszeniem, podziękował za współpracę wszystkim, delegaci wstali z miejsc i oklaskami na stojąco wyrazili swoje odczucia i podziękowania.
Następnie zebranie było ciągiem gratulacji, podziękowań.
Ustępujący prezes. panom Bogumiłowi Baranowi i Rafałowi Witkowi wręczył w imieniu ZPRP srebrne odznaki zasługi.
W imieniu Marszałka Województwa Szymona Ogłazy, dyplom i podziękowanie dla Jana Chudzikiewicza wręczył Dyrektor d/s sportu w Urzędzie Marszałkowskim.
Operator dla związku, szef Wojewódzkich Ludowych Związków Sportowych wspomniał lata, gdy obserwował Jana Chudzikiewicza jako zawodnika, wiele dekad temu, gdy karierę zaczynał olimpijczyk Piotr Czaczka, popularny wtedy "Jasiu" pod wodzą trenera legendy Edwarda Hyli (czasy wspomina Ryszard Konfisz), potrafił ze skrzydła pokonać każdego bramkarza. Podkreślił także, że jak na najmniejsze województwo w Polsce, piłka ręczna jest w środku krajowej stawki i za to podziękował ustępującemu prezesowi. Przypomniał, że środki z programu "Klub" są corocznie do wykorzystania. Środowisko piłki ręcznej, nasz związek także podziękował (Andrzej Motyka) za wkład w rozwój piłki ręcznej na terenie województwa opolskiego i pracę na stanowisku prezesa.
Następnie w imieniu komisji rewizyjnej, po sprawozdaniu Marka Musiała, delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi.
W ostatnich słowach prezes raz jeszcze podziękował za wiele dekad współpracy i opisał swoje atuty (w tym bezstronność m.in. ustąpił przed wyborem 31 lat temu z władz klubowych na rzecz działania tylko dla Związku) w integrowaniu środowiska i dążenie do rozwoju w różnych okresach.
Po części sprawozdawczej, przystąpiono do wyboru komisji wyborczych i zgłaszania kandydatów na nowego prezesa.
Wcześniej zaakceptowano regulamin głosowania, był czas na zgłaszanie do Komisji Uchwał i Wniosków swoich uwag. W skład komisji mandatowo skrutacyjnej weszli w jednogłośnym głosowaniu: Dariusz Marel, Beata Dziuba, Daniel Medwid
Zgłoszono kandydatury Andrzeja Dolipskiego, Bartłomieja Kowalczyka oraz Tomasza Wróbla.
Po krótkiej przerwie przed wydrukowaniem kart (w kolejności alfabetycznej) do głosowania kandydaci przedstawili się oraz opisali swój życiorys, program i zamierzenia. Komisja wyborcza dopuściła możliwość zadawania pytań kandydatom. Część pytań okazywało się stwierdzeniami np. dlaczego na zawody dzieci (młodzików) wysyłana jest para sędziowska zamiast jednego (wysokie koszty dla klubu) ? i nie była adresowana bezpośrednio do kandydatów a do systemu obsad sędziowskich i ograniczania kosztów.
Wszyscy kandydaci uznali zasługi Jana Chudzikiewicza, Tomasz Wróbel wzorem poprzednika ustąpił z władz Gwardii Opole (gdzie był Dyrektorem)
aby kandydować na społeczną funkcję prezesa i przedstawił krótko konkretne propozycje:
- rozbudowa szkolnych ośrodków w piłce ręcznej
- utworzenie klasy sportowej dla dziewcząt w IX LO w Opolu
- utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego z bursą
- kontynuacja budowy mocnego akademickiego ośrodka piłki ręcznej kobiet i mężczyzn (we współpracy z Politechniką Opolską)
- organizacja szkoleń i kursokonferencji przy współpracy z ZPRP, Politechniką Opolską, UMWO, WZ LZS (zawodnicy trenerzy)
W głosowaniu tajnym delegaci oddali 21 głosów na Tomasza Wróbla, 9 głosów otrzymał Bartłomiej Kowalczyk, Andrzej Dolipski otrzymał 4 głosy poparcia.
Wszyscy kandydaci uznali zasługi Jana Chudzikiewicza, Bartłomiej Kowalczyk przed głosowaniem zasygnalizował problemy skompletowania drużyn młodzieżowych, część kategorii (juniorki tradycyjnie) ma niedobory. Było zagrożenie, przy braku wsparcia klubów z sąsiednich województw, że niektóre kategorie nie wystartują. Tuż po głosowaniu pogratulował nowemu prezesowi. Andrzej Dolipski opisał swoje duże doświadczenie w pracy klubowej (wszedł do zarządu), gdzie praktycznie postawił klub w Dąbrowie od podstaw (brak nauczyciela w-f, sali, dziewcząt).
Po wyborze Prezesa, delegaci wybierali nowy zarząd (gdzie kilka osób nie wyraziło zgody na kandydowanie). W kolejnych głosowaniach (także tajnych) wybrano sprawnie zarząd (przy równej ilości głosów, wycofał się z kandydowania Paweł Dołchańczuk) i komisję rewizyjną.
Skład nowego zarządu:
Prezes: Tomasz Wróbel
zarząd (alfabetycznie): Bartosz Banachowski, Andrzej Dolipski, Bartłomiej Konieczny, Adam Malcher, Andrzej Motyka, Adam Pestka, Rafał Witek
Tuż przed końcem zebrania, uchwalono jedmomyślnie przyznanie tytułu "Honorowego Prezesa OZPR" dla Jana Chudzikiewicza (ma być zmodyfikowany statut)
W krótkim końcowym przemówieniu Tomasz Wróbel zadeklarował rozmowę z każdym chętnym i zaplanowanie konkretnych działań od inauguracyjnego zebrania nowego zarządu. Nowy Prezes prowadzi w mediach społecznościowych stronę, gdzie spływają gratulacje.
Poniżej podziękowanie od Jana Chudzikiewicza przesłane do klubów.
Zdj. powyżej Dyplom od szefa WZ LZS Opole dla Jana Chudzikiewicza, w oddali Dyrektor d/s sportu Urzędu Marszałkowskiego
Zdj. powyżej W imieniu ustępującego zarządu podziękowania przekazał Andrzej Motyka
Strona "Szkolenie" w prezentacji Tomasza Wróbla (nowego prezesa po głosowaniu, gdzie otrzymał 21 głosów)
Symboliczna "zmiana warty" na stanowisku prezesa. Tomasz Wróbel chce rozwiązywać problemy i zapewnia o skuteczności działania.