baner

RozgrywkiPL

YouTube ZPRP

8-9 wrzesień I Memoriał imienia Zdzisława Zielonki, Grodków ul. Sienkiewicza 29. W kategorii juniorów młodszych  zagrały drużyny: KS SPR Chrobry Głogów, LKS OSiR Komprachcice, Żagiew Dzierżoniów, MOTO Jelcz – Oława. Seniorzy zagrali w sobotę oprócz gospodarzy wystąpili UKS MOSM Bytom, MUKS Zagłębie ZSO 14 Sosnowiec, MUKS Siódemka Mysłowice. Wyniki poniżej

Memorial Zielonki

Skończył Akademię Wychowania Fizycznego i został nauczycielem wychowania fizycznego. Przez 35 lat pracował w szkole podstawowej nr 3 w Grodkowie, a później w tamtejszym liceum, mając pod opieką klasę sportową. Przez ponad 40 lat pracy zawodowej - jako nauczyciel  i trener jego ukochanej piłki ręcznej we wspaniały świat sportu wprowadził  wiele dziewcząt i chłopców z Grodkowa, gdzie mieszkał i pracował. W roku 1972 Zdzisław Zielonka był inicjatorem powołania w Grodkowie Szkolnego Klubu Sportowego "Olimp", a osiem lat później - noszącego taką samą nazwę Klubu Olimpijczyka.           
         Bez reszty oddany młodzieży i przez nią ogromnie ceniony i lubiany – doprowadził grodkowskich sportowców do wielu znaczących sukcesów. Wielokrotnie z uczniami osiągał sukcesy sportowe w grach drużynowych, aż 35 razy wywalczył mistrzostwo województwa opolskiego oraz sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Doprowadził grodkowskich sportowców do wielu znaczących sukcesów. To m.in. piąta lokata w Światowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej (Saloniki, 2002), mistrzostwo kraju w czwórboju lekkoatletycznym (Bydgoszcz, 2006), liczne miejsca medalowe w mistrzostwach kraju kategorii młodzieżowych w grach zespołowych i LA. Z powodzeniem prowadził debiutancki sezon 2013-14 Olimpu w I lidze, gdzie klub z Grodkowa zajął pewne miejsce w środku stawki.

Był animatorem szkolnych plebiscytów i biegów olimpijskich oraz spotkań z olimpijczykami. Podczas spotkań z trenerami piłki ręcznej województwa, prowadził zajęcia praktyczne. Kontuzja uniemożliwiła mu uprawianie sportu na wysokim poziomie, ale trenerem był doskonałym. Wydał cztery książki poświęcone tematyce szczypiorniaka: (np. "Mini-piłka ręczna", "Abecadło piłki ręcznej"), które stanowią znakomite przewodniki po arkanach dyscypliny.  Był dyplomowanym trenerem piłki ręcznej z najwyższą klasą szkoleniową z tej dyscypliny, jaka jest możliwa w naszym kraju, oprócz tego posiadał też specjalizację trenerską z piłki nożnej i uprawnienia menedżera sportu. Był działaczem Szkolnego Związku Sportowego.
       Jest m.in. laureatem nagród przyznawanych przez Ministra Oświaty, Kuratora Oświaty, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu, Polski Komitet Olimpijski, Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Marszałka Województwa Opolskiego. Otrzymał najważniejsze odznaczenia państwowe: Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku przez mieszkańców Opolszczyzny został uznany „Człowiekiem 25-lecia". Również kapituła konkursu przyznała mu statuetkę „Zasłużony dla gminy". Niestety nie zdążył już jej odebrać osobiście. Był legendą polskiego i opolskiego sportu, całe swoje życie poświęcił na pracę z młodzieżą.


        Dzięki niemu Grodków odwiedziło kilkudziesięciu najbardziej znanych polskich sportowców, gdyż  był wielkim kibicem. Jedną z jego pasji były wyjazdy na letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, aby na żywo wspierać biało-czerwonych sportowców. W sumie miał okazję zobaczyć aż 13 olimpiad. W 1980 roku grodkowska PSP nr 3 wygrała konkurs pod hasłem "Na najlepszych czeka Moskwa”, a nagrodą był wyjazd na igrzyska olimpijskie w stolicy ZSRR. Dla  Zdzisława były to pierwsze igrzyska w roli widza. Po raz drugi na igrzyska pojechał w 1992 roku do Barcelony. Zobacz relację z wystawy
Olimpijski szlak kibica z Grodkowa wiódł więc później przez cztery kontynenty. Był w norweskim Lillehammer (1994 rok), w Atlancie (USA, 1996), japońskim Nagano (1998), australijskim Sydney (2000), amerykańskim Salt Lake City (2002), greckich Atenach (2004), włoskim Turynie (2006), odwiedził Chiny (Pekin 2008), Kanadę (Vancouver 2010), w   Londynie (2012) oraz w  rosyjskim Soczi (2014). Mogliśmy go tam zobaczyć  w telewizji z flagą Polski, na której znajdował się napis "Grodków".
      Zmarł 24 sierpnia 2014 roku  w wieku 65 lat. Był człowiekiem sportu z  krwi i  kości. 

Wyniki turnieju:

I Memoriał Z. Zielonki – juniorzy mł.

 

UKS Jedynka Olimp Grodków

 

LKS OSIR

Komprachcice

 

Żagiew Dzierżoniów

 

Moto

Jelcz-Oława

 

punkty

 

bramki

 

miejsce

UKS Jedynka Olimp

 Grodków

x

11-13

15-11

14-12

4

 

2

LKS OSIR

Komprachcice

13-11

x

21-8

14-9

6

 

1

Żagiew Dzierżoniów

11-15

8-21

x

8-11

0

 

4

Moto

Jelcz-Oława

 

12-14

9-14

11-8

x

2

 

3

 

I Memoriał Z. Zielonki – seniorzy

 

UKS Olimp Grodków

UKS MOSM Bytom

MUKS Zagłębie

Sosnowiec

 

punkty

 

bramki

 

miejsce

UKS Olimp Grodków

x

28-23

25-18

4

 

1

UKS MOSM Bytom

23-28

x

18-27

0

 

3

MUKS Zagłębie

Sosnowiec

18-25

27-18

x

2

 

2