baner

RozgrywkiPL

YouTube ZPRP

Latem ubiegłego roku Światowa Federacja Piłki Ręcznej ogłosiła że wycofuje się ze stosowania kleju w meczach piłki ręcznej. Takie zalecenia już obowiązują, lecz nie wszyscy decydują się na zmianę. Poniżej opis sytuacji meczu juniorów młodszych opolskiej ligi młodzieżowej rozegranym w styczniu 2023 roku w hali w Oławie.

Do Bartłomieja Kowalczyka przewodniczącego Komisji Gier i Dyscypliny OZPR wpłynęła prośba o to, czy mecz Oławy II z Oławą I może odbyć się piłką bez kleju.

Opinia przewodniczącego Komisji Gier i Dyscypliny, który był obecny na meczu:

- Spotkanie odbyło  się bez żadnych zakłóceń, jedynie raz została zgubiona piłka, ale to zdarza się również w spotkaniach z standardową piłką z klejem.

- Przez pierwsze pięć, dziesięć minut sprawiała ona problem, ale po tym czasie już wszyscy do niej się przyzwyczaili.

- Bardzo dobrze trzyma się w ręce, miła w dotyku, nie ślizga się, dobrze się łapie, dobrze się odbija/kozłuje, przez 60 minut raz wyleciała chłopakowi z ręki, w grze nie było widać różnicy między z klejem, a bez kleju.

- Więcej drużyn będzie mogło sobie pozwolić na grę, bo są miejsca gdzie na hali nie można używać kleju. Bo właśnie Oława jest halą na której nie można używać kleju. Drużyny które muszą używać kleju grają w Gaci, a te „bez klejowe” w Oławie. Grając taką piłką Oława będzie mogła grać zawsze u siebie.

Pomysłodawcą rozgrania tego spotkania ligowego pomiędzy dwoma drużynami z Oławy był trener jednej z nich Tomasz Padula, który po meczu powiedział:  "Jestem zadowolony, mam nadzieję, że jak najszybciej wejdzie ta piłka".

Mecz odbył się 26 stycznia w Oławie w lidze juniora młodszego. Zdj. piłki meczowej.