baner

RozgrywkiPL

YouTube ZPRP

plakat_eliminacje_plaza_opole31 lipca w Opolu dobiegły końca przełożone zawody piłki ręcznej plażowej, będące eliminacjami do Mistrzostw Polski. W efekcie eliminacji i gier pucharowych wśród mężczyzn triumfował Rondel Team Legnica, przed Gwardią Opole i Pato Opole.

Z kolei wśród kobiet zwyciężył AZS AWF Wrocław, wyprzedzając TOR Dobrzeń Wielki i Byczki Kowalewo Pomorskie. Zawody obserwowały podczas kursu grupy kandydackie pod okiem reprezentacyjnej pary sędzin.

Mecze rozegrano na boiskach piaszczystych przy ulicy Północnej w Opolu.

W drużynie Gwardii występuje na plaży Bogumił Baran reprezentant kraju, który zajął w Mistrzostwach Europy 10 miejsce. Polkom (8 miejsce) oraz Polakom nie udało się awansować na Mistrzostwa Świata w 2013 roku w Brazylii

Udzielił on wraz z M. Drejem wywiadu nto.pl na temat zasad gry w piłkę ręczną plażową:

Piłka ręczna plażowa jest widowiskowym i przyjemnym dla oka sportem. Widzowie co rusz byli świadkami nieznanych z odmiany halowej zagrywek, a częstym obrazkiem była sytuacja, gdy będący na czystej pozycji gracz, obracał się wokół własnej osi i dopiero wtedy oddawał rzut na bramkę.- To dlatego, że rzuty z obrotem są lepiej punktowane - tłumaczył Michał Drej także gracz Gwardii. - Trzeba wykonać obrót o 360 stopni i wtedy są dwa punkty za bramkę. Gol zdobyty przez bramkarza to również dwa punkty. Ponadto dwa punkty są za "wrzutki”, które polegają na złapaniu piłki w powietrzu i oddaniu celnego rzutu przed dotknięciem podłoża. 

- Piłka ręczna plażowa to gra taktyczna - podkreślał B. Baran. - Kiedyś rzucało się praktycznie tylko za 1 punkt. Teraz w spotkaniach pomiędzy lepszymi drużynami o wygranej decydują rzuty za dwa punkty. Rzutów za jeden punkt na tym najwyższym poziomie praktycznie już nie ma. Chyba, że sędziowie nie uznają jakiegoś elementu i rzut za dwa, zaliczą jedynie za jeden punkt. W piłkę plażową gram już szósty rok i muszę przyznać, że poziom jest coraz wyższy.