baner

RozgrywkiPL

YouTube ZPRP

Gra pasywnaOd 1 lipca 2016 roku obowiązuje pięć nowych zmian w przepisach gry w piłkę ręczną.

Gra pasywna:

- Po zasygnalizowaniu przez sędziów gry pasywnej sędziowie mogą zadecydować o odebraniu piłki drużynie atakującej w dowolnym momencie, jeśli uznają, że nie podejmuje ona prób dojścia do 6 podaniach nie został wykonany rzut na bramkę, jeden pozycji w celu oddania rzutu na bramkę.
- Po zasygnalizowaniu przez sędziów gry pasywnej drużyna będąca w posiadaniu piłki może wykonać do 6 podań, aby oddać rzut na bramkę przeciwnika.
-  Jeśli po maksimum z sędziów podejmuje decyzję o rzucie wolnym dla przeciwnika i odebraniu piłki drużynie atakującej.
- Przyznanie rzutu wolnego dla drużyny atakującej nie powoduje przerwy w liczeniu podań.
- Zablokowanie rzutu przez drużynę broniącą nie powoduje przerwania naliczania podań.
- Jeżeli obrońca jest winny faulu po 6 podaniu, a sędziowie jeszcze nie odgwizdali gry pasywnej, to takie naruszenie przepisów powoduje przyznanie rzutu wolnego atakującym. W tym przypadku, poza możliwością wykonania rzutu wolnego bezpośrednio na bramkę, drużyna atakująca ma prawo do dodatkowego podania dla zakończenia ataku.
- Liczba podań jest decyzją sędziów podejmowaną na podstawie ich obserwacji zgodnie z przepisem 17:11 § 1.

Ostatnie 30 sekund:

Przepis o ostatnich 30 sekundach będzie stosowany w końcu podstawowego czasu gry oraz w końcu pierwszej i drugiej dogrywki. 2. Naruszenie przepisu 8:10c (piłka poza grą) będzie karane dyskwalifikacją bez dodatkowego raportu – musi być przyznany rzut karny dla drużyny przeciwnej.
3. Naruszenie przepisu 8:10d (piłka w grze) i 8:5 będą karane dyskwalifikacją bez dodatkowego raportu – musi być przyznany rzut karny dla drużyny przeciwnej.
4. Naruszenie przepisu 8:10d (piłka w grze) i 8:6 będą karane dyskwalifikacją z dodatkowym raportem – musi być przyznany rzut karny dla drużyny przeciwnej.
5. W przypadkach, o których mowa w powyższych pkt 3 i 4 mają zastosowanie następujące zasady: 
5.1. Atakujący ma możliwość oddania rzutu i zdobywa bramkę:     nie ma rzutu karnego, 
5.2. Atakujący podaje piłkę do swojego partnera, który nie     zdobywa bramki: dyktuje się  rzut karny,
       5.3. Atakujący podaje piłkę do swojego partnera, który zdobywa          bramkę: nie ma rzutu karnego.

Niebieska kartka: Jeżeli sędziowie pokażą niebieską kartkę konieczne będzie sporządzenie pisemnego raportu, a Komisja dyscyplinarna podejmie dalsze kroki.

- Sędziowie najpierw pokazują czerwoną kartkę, a następnie - po krótkiej wymianie opinii – niebieską kartkę.

Bramkarz w polu:

Drużyna może występować jednocześnie z siedmioma zawodnikami w polu gry, jeśli bramkarz zostanie zastąpiony zawodnikiem z pola. Nie jest obowiązkowe (ale dozwolone), by zawodnik zastępujący bramkarza był ubrany w taki sam kolor, co bluza bramkarza.

Jeżeli drużyna występuje z siedmioma zawodnikami w polu żaden z zawodników nie może pełnić roli bramkarza – to znaczy, że żaden zawodnik nie może bezkarnie wejść w pole bramkowe i zająć pozycję bramkarza. Jeżeli piłka jest w grze i jeden z siedmiu zawodników z pola wejdzie do pola bramkowego uniemożliwiając drużynie przeciwnej będącej w pewnej sytuacji do zdobycia bramki jej uzyskanie, to wówczas tej drużynie należy przyznać rzut karny. Zastosowanie ma tu przepis 8:7f. Jeżeli drużyna grająca z siedmioma zawodnikami w polu musi wykonać rzut od bramki, to jeden z zawodników musi opuścić pole gry a bramkarz wrócić do pola bramkowego, w celu wykonania rzutu. Sędziowie decydują w takim przypadku o ewentualnym zarządzeniu „time-out”.


Kontuzja:

Jeżeli sędziowie są absolutnie pewni, że kontuzjowany zawodnik wymaga pomocy medycznej na boisku, natychmiast pokazują sygnalizacje nr 15 i 16. Niedozwolone jest odmówienie przez osoby towarzyszące zespołowi wejścia na boisko.
W innych sytuacjach sędziowie zwracają się do zawodnika o opuszczenie boiska celem otrzymania pomocy lekarskiej poza nim (zanim zdecydują się na pokazanie ręcznych sygnałów nr 15 i 16.
Każdy zawodnik lub osoba towarzysząca niestosująca się do tych zaleceń winna być ukarana za niesportowe zachowanie. 

Po otrzymaniu pomocy medycznej na boisku zawodnik musi opuścić pole gry.
Może on ponownie wejść na boisko dopiero po trzecim pełnym ataku przeprowadzonym przez swój zespół. Za kontrolowanie tej sytuacji odpowiedzialni są Delegaci Techniczni.
Atak rozpoczyna się w momencie wejścia w posiadanie piłki i kończy się zdobyciem bramki lub utratą piłki przez atakujących.
Jeżeli drużyna jest w posiadaniu piłki, gdy zawodnik wymagał pomocy medycznej na boisku, to wznowienie przez nią gry jest traktowane jako pierwszy atak.
Wejście zawodnika na boisko przed zakończeniem trzech ataków jego drużyny jest karane jako wejście niezgodne z przepisami (błąd zmiany).
Powyższe przepisy nie mają zastosowania jeżeli wymagana pomoc lekarska na boisku jest rezultatem sprzecznego z przepisami gry zachowania przeciwnika, na którego sędziowie nałożyli karę progresywną.
Przepisy te nie obowiązują także w sytuacji uderzenia bramkarza piłką w głowę powodującego konieczność udzielenia mu pomocy lekarskiej na boisku.